News

Konkurs „Nasz Zabytek”: lubskie obiekty pokolejowe z szansą na remont!

Znasz ciekawy, cenny, ale wymagający remontu obiekt w naszej gminie?
Jeśli nie, proponujemy Tobie abyś zgłosił WIEŻĘ WODNĄ/CIŚNIEŃ i MAGAZYN TOWAROWY z TOWARÓWKI w LUBSKU!

Zgłoś go do konkursu „Nasz Zabytek i wszyscy dajmy mu szansę na drugie życie oraz remont!
Zrób jego zdjęcie/kilka zdjęć lub nagraj filmiki. Pliki dołącz do formularza na stronie mostthemost.pl.
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 marca 2022 r.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Dzięki Twojej inicjatywie i zgłoszeniu zabytek będzie znów cieszył oczy mieszkańców! Może na przykład stać się miejscem integracji, dostępnym także dla osób z niepełnosprawnościami. Właściciel zwycięskiego zabytku otrzyma dofinansowanie na remont i adaptację obiektu. Kwota dotacji może wynosić nawet milion złotych!

Kilka słów o konkursie.
Konkurs „Nasz Zabytek” składa się z dwóch części. W pierwszej spośród zgłoszeń zostanie wybrany jeden zabytkowy obiekt z całego województwa. Następnie wybrane będą pomysły na jego nową funkcję społeczną. Ten etap rozpocznie się w połowie maja. Organizatorem konkursu jest Fundacja Most the Most (Fundacja Banku BGK). Szczegóły konkursu na stronie internetowej www.mostthemost.pl. Dla ułatwienia poniżej wskazujemy przykładowy sposób wypełnienia formularza – zgodnie z jego wzorem.

Informacja o konkursie
https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-lubuskie-swietokrzyskie-i-warminsko-mazurskie/

Formularz zgłoszeniowy
https://www.webankieta.pl/ankieta/676924/formularz-zgloszeniowy-i-konkursu-nasz-zabytek.html

WYPEŁNIENIE TREŚCI FORMULARZA:
Województwo – lubuskie
Powiat – żarski
Gmina – Lubsko
Miejscowość – Lubsko
Ulica – Dworzec Towarowy
Nr– 2
Kod pocztowy – 68-300
Nazwa obiektu – Kolejowa wieża wodna/ciśnień na Dworcu Towarowym w Lubsku wraz z magazynem i mieszkaniem w budynku biurowym (na dole) wszystko jest na tym samym poziomie budynków. Wpis w wojewódzkim rejestrze zabytków nr 607/A z dn. 5/09/2013 r. Czy zabytek jest własnością publiczną? – Tak. Właściciel zabytku – PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu, Al. Niepodległości 8, 61-875 Poznań. Zainteresowany przejęciem na rzecz Gminy był Burmistrz Lubska p. Janusz Dudojć: Pl. Wolności 1, 68-300 Lubsko (nie ma jeszcze decyzji spółki odnośnie przekazania Gminie).

Dlaczego akurat ten zabytek? Wieża wodna powstała przed 1908 r. Podobnie Dworzec Towarowy powstał przed wybuchem I wojny światowej jako jeden z 3 dworców w naszym mieście, już samo to jest ewenementem w skali Polski i nie często spotykane w małych miastach. Warto odnotować, że historia kolei w mieście datuje się od 1846 r. i mamy najstarszy w województwie lubuskim dworzec kolejowy pochodzący z1845/46 r. jak i jedną z najstarszych linii kolejowych w obecnych granicach Polski, porównywalny czas budowy do słynnej linii Wiedenki (Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei).
Nasze zabytki zasługują na remont i adaptację na cele społeczne bo w tak małym mieście szanse na ich ratunek są prawie zerowe a przestrzeń dla mieszkańców, społeczności lokalnej bardzo by się przydała. Tradycje kolejowe mamy bardzo bogate jak i niezwykłą historię kolei, nawet lepszą bo bogatszą niż słynny Wolsztyn, gdyż ten leżał zawsze na lokalnej linii kolejowej a nasze miasto na dawnej magistrali kolejowej, gdzie już przed wojną pociągi mknęły 160 km/h. Gdyby nie zniszczenia stacji i wielu obiektów po 1994 r. i przemiany społeczno-gospodarcze, które ciężko dotknęły naszą gminę to właśnie Lubsko byłoby słynniejsze niż Wolsztyn. Była tu potężniejsza infrastruktura kolejowa z wieku pary (XIX wieczna) i 3 parowozownie, 3 kolejowe wieże wodne/ciśnień, 3 dworce kolejowe. Warto zadbać o to, co pozostało. Wybrana wieża jest najokazalsza i spełnia warunki konkursu. Magazyn jest ostatnim reliktem po kilku takich obiektach jakie dawniej znajdowały się na Towarówce i wraz z mieszkaniem stoją lata puste demolowane. Przylega do niego obiekt biurowy z mieszkaniem na dole, który chcemy wykorzystać i zaadaptować z magazynem na cele społeczne. Z wieży jest ładna panorama i obiekty te zasługują na renowację, której nigdy nie miały. Moim zdaniem nasze miasto zasługuje na to jak i społeczność. Kolejowa historia jest tu wciąż żywa i obok mieszka wielu byłych kolejarzy. Na 180 rocznicę kolei w mieście byłby to wspaniały prezent, tym bardziej że kolej do naszego miasta ma wrócić po prawie 30 latach od likwidacji połączeń kolejowych. Lubsko jest w rządowym programie Kolej Plus. Odnowione zabytki dodałyby splendoru i przyczyniłyby się do większej dbałości mieszkańców o swoją historię ale i pozytywnie wpłynęłyby na wizerunek miasta i inicjatywy społeczne. Nadały tez wiatr w żagle inicjatywom mieszkańców. Bo na dziś brak miejsca na działalność społeczną w mieście/gminie. Tu miałoby szansę powstać takie miejsce. Kolej zbudowała niegdyś potęgę miasta. Miasto było węzłem kolejowym, najludniejszym i najbardziej uprzemysłowionym w Powiecie. Ważniejszym od Zielonej Góry. Niestety to historia. Dziś zepchnięte na margines, zapomniane.

Czy masz pomysł na zabytek? Tak, mam. Wieża wodna mogłaby służyć jako mini muzeum (Izba Tradycji Kolejowych – pierwsze muzeum w mieście!) z kawiarnią u góry, lub na dole i punktem z pamiątkami, informacją turystyczną.

Magazyn zaś służyłby jako świetlica dla społeczności miasta i gminy oraz miejsce integracji, organizacji zajęć, spotkań dla mieszkańców, młodzieży, seniorów bo brak takiego miejsca w tej dzielnicy. Mieszkanie zaś byłoby przeznaczone na biuro i stróżówka oraz miejsce organizacyjne. Chcemy powołać podmiot ekonomii społecznej który będzie dbał oraz organizował wspólnie z Fundacją Kolejową „Stacja Lubsko/Sommerfeld” o to miejsce i organizował eventy, spotkania i inne rzeczy dla lokalnej społeczności. Jest możliwość parkowania w pobliżu jak i postawienia na torach czy to drezyn czy zabytkowego taboru kolejowego, jest bocznica kolejowa. Fajne miejsce na działalność społeczną i miejsce dla mieszkańców miasta, kontakt z historią, zabytkami ale i działania na rzecz miasta i mieszkańców, zabytków. To byłoby bardzo cenne. Myślimy o powołaniu w tym miejscu potem kilku innych rzeczy w tym TransEuroregionalnego Centrum Dziedzictwa Kolei, Techniki i Komunikacji. Planów i pomysłów mamy wiele. To miejsce ma klimat.

Dodaj zdjęcia zgłaszanych zabytków (rozmiar do 1 MB, jeśli w Paincie nie potrafisz zmienić za dużego pliku poproś kogoś z młodszych osób). – 5 zdjęć wgrywamy (wieży wodnej i magazynu). Możesz wykorzystać fotki poniżej i je załączyć.

Czy jesteś autorem zdjęć? Zaznaczasz zgodnie z prawdą TAK lub inne opcje jeśli to nie Twoje fotki.
Możesz również dodać 5 linków:
– z tej strony:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=248&ed=0&okno=galeria
(wybierz zdjęcie z galerii i dodaj link)
– lub filmiki: jeśli nie masz swoich dodaj te linki:
https://www.youtube.com/watch?v=rULbMmjSA4M
https://www.youtube.com/watch?v=olwK3xM55N8

Skąd wiesz o konkursie:
Podaj swoje dane: imię i nazwisko, adres email, miejsce zamieszkania, telefon.
Potwierdź zgody RODO.

Na koniec wysyłasz wypełniony kwestionariusz online. Powodzenia i dziękujemy za wypełnienie!

II etap konkursu po 7 marca br.

PONIŻEJ ZDJĘCIA WIEŻY WODNEJ I JEJ OKOLICY 🙂