Jubileusz 165 lecia Berlinki

Nasza pierwsza impreza… kto by wtedy pomyślał, że następna (w 2013 roku ) odbędzie się z jeszcze większym rozmachem 🙂

24 września 2011 roku na stacji kolejowej w Bieniowie obchodzono 165 rocznicę powstania połączenia kolejowego Wrocław – Berlin. Organizatorem i pomysłodawcą obchodów był Pan Robert Kotowski oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Firma PKP Cargo podstawiła dwie lokomotywy spalinowe: SM42-1050 oraz SU46-029, które były oblegane przez dzieci, a maszyniści instruktorzy z Węglińca oprowadzali po nich odwiedzających opowiadając o ich działaniu i prowadzeniu.

Dużą popularnością cieszył się „Bystrzycki Express”, drezyna przywieziona na lawecie samochodowej przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Express kursował po terenie stacji oraz na trasie Bieniów – Jasień.

Dodatkową atrakcją były pokazy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z psami oraz zwiedzanie nastawni wykonawczej. Na zakończenie imprezy lokomotywy spalinowe przewoziły chętnych po terenie stacji.Nie zabrakło innych atrakcji, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego promowali Lubuskie i organizowali konkursy, dzieci dostawały różne upominki, w tym drukowane na miejscu zdjęcie zrobione na tle lokomotyw PKP Cargo. Jeden ze współorganizatorów, Stowarzyszenie „Razem”, przygotował okolicznościowe ciastka z napisem „165 lat Berlinki”, częstował kawą i ciastem, natomiast Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały pysznymi pierogami. Nie zabrakło waty cukrowej, kiełbasy z rożna i popularnego napoju na bazie chmielu.

Serdeczne podziękowania dla firm:

  • PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze
  • Straży Ochrony Kolei
  • PKP Cargo Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu
    za ogromny wkład w organizację imprezy. Podziękowania należą się również lokalnym organizacjom działającym w Bieniowie:
  • Stowarzyszenie „Razem”
  • Koło Gospodyń Wiejskich
  • OSP oraz Radzie Sołeckiej.
    Dziękujemy również wszystkim zwiedzającym za wspaniałą atmosferę i zapraszamy na następne organizowane przez nas imprezy