News

Nasz projekt w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego woj. Śląskiego 2020 r.

W toku naboru projektów/zadań do tegorocznej II już edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego woj. Śląskiego 2020 r. zgłosiliśmy 2 projekty/zadania:

  1. podregionalny (dla powiatów: cieszyńskiego/bielskiego/żywieckiego i m. Bielsko-Biała) tytuł zadania: Utworzenie Beskidzkiej Kolei Drezynowej na odcinku: Bielsko-Biała-Pogórze/Skoczów na fragmencie linii kolejowej nr 190. Partnerem miał być Zakład Linii Kolejowych PKP PLK z Sosnowca o wartości 562,5 tys. zł
  2. wojewódzki, tytuł zadania: Zakup zabytkowego taboru kolejowego oraz jego naprawa i organizacja wycieczki pociągiem retro. Na naszego partnera wybraliśmy Koleje Śląskie Sp. z o.o. z Katowic-regionalnego, samorządowego przewoźnika kolejowego. Wartość zadania to: 1,25 mln złotych.

W wyniku braku odpowiedzi w terminie od partnera zadania nr 1. -to zadanie nie spełniło wymogów formalnych i musieliśmy je wycofać po zarejestrowaniu wniosku.

Natomiast drugi nasz partner, Koleje Śląskie odpowiedziały pozytywnie, stąd nasz drugi wniosek/zadanie zarejestrowany pod kodem zgłoszeniowym: MBO-0129/W/20 spełnił formalnie warunki i dopuszczenie do dalszej fazy wyłaniania zadań/projektów, poinformowało nas biuro Zarządu Województwa Śląskiego. Bardzo się z tego cieszymy.

Teraz tylko do 17 lipca br. musimy złożyć listę poparcia pod naszym projektem zadania min. 100 mieszkańców województwa Śląskiego popierających nasz wniosek, co jest już tylko formalnością aby już całkiem formalnie nasz wniosek stał się przedmiotem głosowania wśród mieszkańców województwa jesienią 2020 r. Jeśli nasz złożony projekt/wniosek: MBO-0129/W/20 otrzyma wiele głosów i zwycięży w internetowym głosowaniu mieszkańców województwa Śląskiego to zostanie zrealizowany przez Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego w 2021 r.
Chodzi o zakup: parowozu Ol49-3, lokomotywy spalinowej SM41-111 oraz 4 zabytkowych wagonów pasażerskich, oraz zorganizowanie wycieczki retro dla mieszkańców województwa na trasie Katowice-Wisła Głębce-Katowice składem retro.

Dlatego prosimy mieszkańców woj. Śląskiego, Ślązaków: głosujcie i poprzyjcie nasz wniosek. Gorąco Was prosimy.

Mamy niepowtarzalną szansę mieć w województwie parowóz i zabytkowy tabor do podróży retro po terenie województwa śląskiego i nie tylko. Wpisuje się to także w promocję województwa i Szlak Zabytków Techniki woj. Śląskiego. Tabor będzie stacjonował i dozorowany będzie w bazie Kolei Śląskich w Katowicach.

Bardzo gorąco dziękujemy Kolejom Śląskim za zgodę na udział w projekcie. To dla nas cenne i również czujemy się zaszczyceni, cieszy nas także to, że spółka pomaga i czynnie się angażuje w inicjatywy mieszkańców województwa tu: miłośników kolei i tradycji kolejowych. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu/zadania a teraz pełna mobilizacja i wszystkie ręce na pokład. Musimy wygrać głosowanie!

Informacje oraz dokładne daty i wykaz wszystkich złożonych i dopuszczonych pod głosowanie projektów/zadań pojawi się na stronie internetowej:

bo.slaskie.pl

Tam też są podane wszystkie informacje, terminy głosowania i wszystkie ważne rzeczy dotyczące II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego woj. Śląskiego 2020 r.