News

To już 10 lat naszej działalności!

Wszystko zaczęło się dekadę temu, 24 września 2011 r. imprezą – piknikiem drezynowym w Bieniowie z okazji Jubileuszu 165 lecia Berlinki. Pomocy udzieliło nam Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskiej pod wodzą prezesa Łukasza Romanieckiego, sołtysa Bieniowa, władz Gminy Żary oraz miejscowych organizacji pozarządowych, zwłaszcza p. Urszula Chomont jak i spółek kolejowych: Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Zielonej Górze, Zakładu Dolnośląskiego PKP Cargo. 

Potem był m.in. pociąg specjalny z Lubska do Wrocławia i z powrotem, Pikniki Drezynowe w Jasieniu i pomniejsze akcje i inicjatywy. 

Pomysł na powstanie Fundacji narodził się w Wielkiej Brytanii, w Manchester.

Powodem powstania naszej Fundacji była niezgoda na brak transportu kolejowego w Lubsku, wykluczenie komunikacyjne, postępująca dewastacja i samozniszczenie historycznych obiektów kolejowych w Lubsku. Dodatkowymi powodami były także obojętność oraz bezczynność ówczesnych władz Gminy Lubsko w tych tematach i brak podejmowania inicjatyw w tym zakresie czy choćby chęci rozmów na ten temat.  

Powstanie Fundacji i jej późniejsza rejestracja (w 2015 r.) w KRS i zorganizowanie się grupy osób był wyrazem buntu i niezgody na taki stan rzeczy jaki wówczas w Gminie był. Stąd powzięte potem działania. Przez dekadę działo się wiele, udało się coś zrobić, były sukcesy i porażki jednak nie poddawaliśmy się.  

Wciąż działamy na rzecz przywrócenia kolei do Lubska. Kiedy inni pukali się w czoła i śmiali z nas 10 lat temu, kiedy mówiliśmy o powrocie kolei do naszego miasta, my działaliśmy na tym polu. Dziś coraz bliżej jest finał i doprowadzenie do tego, że Lubsko doczeka się powrotu kolei po prawie 30 latach od odjazdu ostatniego rozkładowego pociągu pasażerskiego. Nasza wytrwałość i dążenie do celu, upór oraz działania zostały dostrzeżone w skali ogólnopolskiej.

W 2020 r. zostaliśmy laureatami, wspólnie z obecnymi władzami samorządowymi Gminy Lubsko i województwa Lubuskiego. Zostaliśmy nagrodzeni prestiżowymi statuetkami SUPER SAMORZĄD 2020 za współpracę na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym Gminy Lubsko i powrót kolei do naszego miasta w ogólnopolskiej akcji „Masz Głos”- o czym pisały wszystkie ogólnopolskie gazety. Dziś działamy nie tylko w woj. Lubuskim ale i w Śląskim.

Karol Trammer – ekspert kolejowy, wydawca periodyku „Z biegiem szyn”, autor książki „Jak niszczono Polską kolej” zaliczył nas (naszą Fundację) do wąskiego grona 10-20 najprężniej działających i skutecznych organizacji prokolejowych w Polsce. Na przestrzeni tych 10 lat rozmawialiśmy i spotykaliśmy się m.in. z samorządowcami, ministrami, szefami spółek PKP i z szefem Grupy PKP, premierem RP, posłami i senatorami, innymi ważnymi osobami. Na nasze zaproszenie przyjechał do Lubska Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego (w zastępstwie Prezesa I. Góry) z pracownikami UTK.  

Byliśmy uczestnikami i gościem wielu ważnych wydarzeń: COP24 w Katowicach, Debacie GovTech Polska, Kongresie Rozwoju Kolei, Europejskim Kongresie Gospodarczym itd. Staliśmy się ważną i opiniotwórczą organizacją.  Często kontaktują się z nami media, samorządowcy i eksperci kolejowi. Dziś już nikt nie puka się w czoło, kiedy mówimy o kolei w Lubsku. Dziś wszyscy pytają nas, kiedy ta kolej będzie w Lubsku? Odpowiadamy: jeszcze trochę, już bliżej niż dalej. Lubsko nie było jeszcze nigdy tak blisko kolei jak obecnie. Jeszcze trochę cierpliwości. Szansa jest wielka przed nami. 

Wszystko to nie byłoby możliwe bez współpracy z obecnymi władzami Gminy Lubsko, za co im serdecznie dziękuję i proszę o jeszcze, władzami samorządowymi woj. Lubuskiego, przyjaciołom i sympatykom; dziękuję specjalnie mieszkańcom Lubska i Gminy Lubsko, wszystkim osobom, instytucjom a jest ich długa lista, które na przestrzeni dekady nam pomagały, współpracowały z nami i pomagały nam. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy!  Nasze sukcesy i aktywność – to również Wasz sukces. Napędza nas działanie na rzecz mieszkańców Gminy Lubsko i naszego regionu Dolnych Łużyc (choć nie tylko).  

Działamy obecnie na wielu polach niemniej kolej nadal jest w centrum uwagi. Rozwijamy się, uczymy i idziemy naprzód. Mamy nadzieję że wytrwamy i z Wami wszystkimi doczekamy kolejnych Jubileuszy i sukcesów. Jeszcze raz wszystkim Wam, naszym wolontariuszom (byłym i obecnym w tym byłym prezesom, członkom zarządu), mieszkańcom Gminy Lubsko, Jasień, Skoczów i innych miejscowości i wszystkim, którzy nam dopingują i wspierają choćby dobrym słowem, naszym rodzinom – serdecznie dziękujemy. To dzięki Wam, nam się chce! Dziękujemy, że jesteście i liczę, że wspólnie świętować będziemy wjazd 1 pociągu na stację Lubsko 🙂 Czego sobie i Wam wszystkim życzę! Bądźcie z nami i wspierajcie nas nadal.  Zdrowia i pomyślności Wam wszystkim a nam dalszej wytrwałości i sukcesów, uporu w tym co robimy!Razem nie ma rzeczy niemożliwych. Pamiętajcie: Działamy dla Was i z Wami! 

Wszystkich chętnych zaangażować się w nasze działania zapraszamy do kontaktu z nami i do współpracy.

Robert Kotowski
Prezes Zarządu z całym zespołem Fundacji Kolejowej „Stacja Lubsko/Sommerfeld”.