News

Nastawnia Dysponująca w Wiśle Uzdrowisku – wkrótce nasza!

Dziś otrzymaliśmy email z Warszawy, w którym informują nas, że nie mogą nam przekazać nastawni Sko1 w Skoczowie gdyż zostanie ona wyburzona w czasie obecnego remontu linii nr 157, bo zmienia się geometria toru, za to nastawnia dysponująca „WU” w Wiśle Uzdrowisku (linia nr 191) zostanie nam przekazana.

Urządzenia srk. będą wykorzystane do bieżących napraw oraz jako wyposażenie sali szkoleń tut. Zakładu-więc ich nie dostaniemy . Wszelkie ustalenia i umowy po kontakcie z Zakładem Linii Kolejowych PKP PLK w Sosnowcu. Podsumowując… Czyli nie udało się mieć wszystkiego ale to i tak ogromny sukces. Więc radość w naszym Śląskim Oddziale Fundacji spora 🙂

Wkrótce będziemy omawiać z PKP PLK szczegóły umów i warunki przekazania/przyjęcia obiektu. Podpisała p. Joanna Michalik, Główny specjalista, Wydział gospodarki materiałowej i magazynowej Biuro Logistyki Centrala PKP Polskie Linie Kolejowe S.A w Warszawie.
Ta nastawnia na zdjęciu w Wiśle Uzdrowisku (poniżej) już prawie nasza 🙂 To ten budynek z anteną na dachu (czubku) ale niewykluczone że dojdą obiekty koło budynku (magazynki). Klucze do budynku otrzymamy po podpisaniu umowy przejęcia obiektu.

Budynek pochodzi z lat 30 XX w. z czasów kiedy zbudowano w okresie międzywojennym stację kolejową w Wiśle oraz doprowadzono tu linie kolejową z Goleszowa do Wisły Głębce (obecnie to linia kolejowa nr 191).
Budynek obecnie jest wyremontowany, wymieniono okna na lepsze (lepsza izolacja budynku) oraz inne pracy przy nim wykonano aby obsługa nastawni czy to latem czy srogą zimą mogła całą dobę pełnić w niej dyżur.

Przeznaczymy go na cele edukacyjne, zachowując zabytkowy charakter oraz udostępniając ją turystom i mieszkańcom oraz naszym wolontariuszom 🙂